Najnowsze teatralne wieści

14.022019

IV USTRZYCKA TEATROMANIA – Bieszczadzkie Spotkanie Teatrów Szkolnych

Zacytujmy więc za Gazetą Bieszczadzką:

IV Teatromania już za nami

Ustrzycki Dom Kultury po raz kolejny tętnił życiem i radosnymi okrzykami dzieci i młodzież. Przez dwa dni od 28 do 29 stycznia gościła tam V Ustrzycka Teatromania. Tym razem w przeglądzie teatrów szkolnych wzięło udział 9 grup teatralnych z terenu województwa podkarpackiego z miast i gmin: Ustrzyki Dolne, Baligród, Sanok i Krosno. Poza konkursem, publiczności pokazał się też gospodarz imprezy Teatr Formy PARRA ze swym szczudlarskim spektaklem pt. „Między snem a dniem”

 

– Klimat jak zwykle był super – mówi Grażyna Kaznowska, pomysłodawczyni teatromanii założycielka Teatru Formy PARRA – współorganizatora przeglądu. – W tym roku mieliśmy dziewięć teatrzyków bo dwa odwołały swój przyjazd z względu na choroby głównych aktorów. Bardzo nas natomiast cieszy, że do naszego przeglądu dołączyły trzy nowe teatry z Sanoka i Krosna. W sanockim składzie były dwa teatry anglojęzyczne, dzięki którym nasza młoda publiczność miała możliwość dodatkowej edukacji.

 

W tym roku widownia Ustrzyckiego Domu Kultury przez dwa dni była wypełniona po brzegi. – Wszystko za sprawą nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 w strzykach Dolnych, którzy pozwolili uczniom na udział w Teatromanii. W pierwszy dzień gościliśmy uczniów z klas IV – VI a w w drugi dzień uczniów z klas VII – VIII i gimnazjum i uczniów z Bieszczadzkiego Zespołu Szkół Zawodowych – mówi organizatorka. – Dzieci i młodzież fantastycznie odbierali i reagowali na spektakle oraz brały udział we wspólnych zabawach. Mam nadzieję, że w przyszłości przełoży się nam to na kolejne ekipy teatralne.

 

W jury Teatromanii jak zwykle zasiadła pochodząca z Ustrzyk Dolnych Dagny Cipora, obecnie aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. – Uważam, że to się bardzo dobrze przekłada, że w jury jest jeden stały juror. Ma on obraz rozwoju grupy i zespołu, lub braku rozwoju. Drugim jurorem była Monika Nitkiewicz, z Krasiczyna z Teatru No to co, a trzecim jurorem był Paweł Sroka z Jarosławia – lider działań teatralno-artystycznych w tamtym regionie, jak też aktor Teatru Przedmieście z Rzeszowa.

Złoty Bieszczad, czyli Główną Nagrodę jury przyznało tym razem w dwóch kategoriach:

Kategoria I- klasy 0-IV-  Teatrzykowi BAJKA ze Szkoły Podstawowej w Hoszowie

Kategoria III- klasy VII i wyżej- Grupie Teatralnej A(rt)kropolis z Technikum Nr 6 w Krośnie

W Kategorii II Złotego Bieszczada nie przyznano, a Srebrnego Bieszczada- II nagrodę konkursu

otrzymały ex aequo:

Grupa Teatralna BARABAN z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Mchawie i

Grupa Friends Around The World ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Sanoku

 

Impreza finansowana była ze środków Ustrzyckiego Domu Kultury