Teatr formy PARRA

Historia Teatru Formy PARRA sięga 1997 roku, a nawet wcześniej, kiedy to ówczesny Dyrektor Ustrzyckiego Domu Kultury  Bogdan Augustyn współpracował z Grażyną Kaznowską, założycielką bardzo znanego na tamte czasy, wielokrotnie oglądanego w różnych programach edukacyjnych,  Teatru Oreleckiej Młodzieży TOM-90. Współpracowali oni  przy organizacji, wymyślonych przez nią i koordynowanych przez 5 lat Bieszczadzkich Biesiad Teatralnych. Od wtedy to wspomniany dyrektor namawiał reżyserkę  aby spróbowała poprowadzić w Ustrzyckim Domu Kultury warsztaty dla młodzieży szkół średnich. Przystała na to w połowie 1997 roku i tak początkiem września rozpoczęła pracę 10 cio osobowa grupa warsztatowa. Były to same dziewczyny i to niestety z klasy maturalnej. Dlaczego niestety?  A  no dlatego że po roku pracy lub zabawy, jak kto woli, wyjechały na studia i trzeba było robić kolejne nabory.

Nie było w tym momencie żadnej mowy o teatrze, a o warsztatach które miały pomóc młodzieży w otwartości na drugiego człowieka, w dowartościowaniu, w wyszukaniu pasji etc. Jednak ekipa była tak ogromnie kreatywna i sprężona do działania że w krótkim okresie czasu zaczęła pracować nad etiudami z których finalnie powstał spektakl „Dlaczego”, zbudowany w całości na prawdziwej historii rówieśniczki warsztatowiczów. A jak powstał spektakl to należało się zastanowić jak nazwać tę grupę fantastycznych młodych ludzi. Jedno było pewne, że w nazwie musi się znaleźć człon „teatr formy” gdyż w takim kierunku założycielka chciała kształcić, nie, źle powiedziane – uwrażliwiać  swą młodzież. Na jednej z prób ktoś zaproponował, może nazwijmy się PARA bo pracujemy przecież ile sił, ile tchu, tak więc na całą parę. A że wszyscy chcieliśmy być od samego początku wpisywanie w klimat niekonwencjonalności tak więc z pary robiła się PARRA i na pierwszych PARROWYCH premierach w czerwcu 1998 zaczęła funkcjonować nasza nazwa

Teatr Formy PARRA

Tak więc 1998 .traktujemy jako powstanie naszego teatru.

Przez niespełna 18  lat do naszej rodziny parowej dochodziły co raz to nowe osoby, dając cząstkę swej wrażliwości, energii, ale tez otrzymując od Grażyny i od innych parrowiczów świadomość jak bardzo są potrzebni i ważni w zespole. Założycielka czasami wręcz przysłowiowymi zębami  walczyła z niepokornymi młodymi,  udowodniała że nie ma lepszych i gorszych, że nie jest to teatr gwiazd, a jest to teatr każdego z nas.

Dziś PARROWICZE- bo tak o sobie mówimy-  to zarówno Ci z obecnego składu uczniowie szkół ponadpodstawowych Ustrzyk Dolnych i okolic, jak też  i Ci dorośli, będący naukowcami z tytułami doktorskimi, zawodowymi aktorami, prawnikami, animatorami kultury, biznesmenami,  czy po prostu wartościowymi dorosłymi ludźmi, którzy odnaleźli się w pełnieniu różnych ról społecznych i zawodowych, którzy starają się być wspólnie z nami w trakcie kwietniowych Parrowych Wieczorów Premierowych  czy corocznych Wigilii Teatralnych. A kto należy do naszej rodziny? Zachęcamy do poznania nas  na podstronie „zespół”

Dodamy jeszcze na koniec. Obecni członkowie teatru godnie kontynuują tradycje  teatru  alternatywnego i offowego plastycznego, teatr ruchu i tańca, animacji przedmiotu, osoby i wyobraźni, czasami też plenerowego  i dramatycznego.