Najnowsze teatralne wieści

23.052021

TO JUŻ ZA MIESIĄC

„JESZCZE ZATAŃCZYMY JESZCZE ZAŚPIEWAMY”.
Pod takim tytułem już 26 czerwca br. w ramach „Święta Teatru i Sztuk Pokrewnych” BAILAMOS TANGO zaprosimy miłośników teatru na 41 premierę Teatru Formy PARRA, który od 23 lat działa przy Ustrzyckim Domu Kultury.
(teraz trochę dłużej)
Tegoroczny spektakl inspiracją swą sięga października 2020 r. kiedy w mass mediach pojawił się pewien utwór, który jeszcze przez chwilę zostanie słodką tajemnicą, ale dodajmy tylko jedno. Szaleństwo jego przesłania ogarnęło już prawie cały świat. Kiedy po przetłumaczeniu z języka francuskiego na język polski posłuchali go młodzi Parrowicze zaczęliśmy rozmowy o jego przesłaniu. Powstały teksty autorstwa członków parry. Spektakl ogromnie aktualny w swej wymowie, o życiu młodych ludzi i ich problemach w chwili pandemii jaka ogarnęła cały świat. Wszyscy wiemy, że to nie żarty, wszyscy też rozumiemy co przeżywają młodzi i nie tylko oni, co zostało zabrane z ich życia.
Jak pracowaliśmy w pandemii? Trochę dziwnie, ale udało się. Często on line, potem w małych grupkach, by wreszcie połączyć wszystko w całość. Choć w tym ostatnim roku nie jest to nasze jedyne działanie. Stworzyliśmy przed świętami bożonarodzeniowymi Pastorałkę, której premiera odbyła się niestety on line- ale stworzyliśmy. Udostępnialiśmy również przez dwa miesiące, ze słowem edukacyjnym, „Ustrzycką teatrotekę”. Tak więc nie zmarnowaliśmy tego trudnego czasu, bo teatr nasz to nasze powietrze, nasz oddech, nasze życie.
Jakoś tak też się też szczęśliwie podziało, że gdy najstarsi (maturzyści ubiegłoroczni) opuścili Parrę, pojawiły się nowe, zdolne osoby. Nasz nowy narybek to: Amelia, Julcia, Ines, Emilia i Maciej. Pięć osób w tak trudnym czasie to na prawdę sporo. Wiele muszą się uczyć w dość nietypowy sposób, ale bardzo chcą i są zdolni. Tak więc rokuje to bardzo, bardzo dobrze. Teraz przed nami ostatnie szlify, a potem już tylko radość, że „daliśmy radę” mimo mimo,mimo.
Do zobaczenia więc na deskach i widowni Ustrzyckiego Domu Kultury na premierze spektaklu w dniu 26.06. o godz. 18.00 (ze względu na ograniczenia wynikłe z pandemii obowiązywać będzie rezerwacja karnetów- szczegóły wkrótce na plakatach i afiszach)
scenariusz i reżyseria: Grażyna Kaznowska
choreografia: Małgorzata Rydlewska
teksty: członkowie zespołu